Profesjonalne Przewierty Sterowane

Bezwykopowa technologia, która otwiera nowe możliwości

Czym są przewierty sterowane?

Przewierty sterowane to nowoczesna technologia bezwykopowego układania instalacji podziemnych, która pozwala na przejście przez przeszkody terenowe bez naruszania ich struktury. Dzięki zaawansowanym systemom nawigacyjnym i precyzyjnemu sterowaniu, możliwe jest wykonanie instalacji w sposób szybki, efektywny i ekologiczny.

Maszyna wykonująca przewiert sterowany

Minimalna Ingerencja, Maksymalna Efektywność

Wykonujemy horyzontalne przewierty sterowane pod wszelkiego rodzaju przeszkodami terenowymi, minimalizując w ten sposób ingerencję w teren i zapewniając szybkie oraz efektywne wykonanie prac.

Przewierty sterowane znajdują zastosowanie przy wykonywaniu instalacji:

  • energetycznych
  • telekomunikacyjnych
  • wodociągowych
  • kanalizacyjnych
  • gazowych
  • ciepłowniczych
  • wszelkiego rodzaju rurociągów
  • Opis technologii przewiertów sterowanych:

    Horyzontalne przewierty sterowane polegają na wykonaniu otworu pilotażowego w zaplanowanej trajektorii przewiertu oraz rozwierceniu go do wymaganej średnicy, celem wprowadzenia do niego rury lub wiązki kabli.
     

    Etapy przewiertów

    Maszyna Ditch Witch JT60 wykonująca przewiert sterowany w nocy.
    Etap 1
    Wykonanie przewiertu pilotażowego, który kształtuje tor ruchu, a jego ślad pozwala na późniejsze poszerzanie pod odpowiedni rodzaj instalacji. Systemy Walk-over umożliwiają kontrolę kąta i głębokości przewiertu. Dla większych i głębszych przejść dostępne są także technologie AC/DC oraz żyroskopowe, które można wykorzystać przy wymagających pracach.
    Etap 2
    Poszerzanie otworu i jego kalibracja w celu odpowiedniego przeprowadzenia projektowanych instalacji. Jest to kluczowy moment w całym procesie, od którego zależy odpowiednie przejście.
    Etap 3
    Montaż instalacji, czyli wciągnięcie rurociągu do wywierconego otworu.
    W etapie pierwszym, zgodnie z zaplanowaną trajektorią osi przewiertu, wykonuje się otwór pilotażowy. Wykonuje się go w odpowiednio zaplanowanym punkcie, ukośnie w dół pod tzw. kątem wejścia. Następnie na odpowiedniej głębokości dąży się do osiągnięcia kierunku poziomego. Tor przewiertu zazwyczaj przypomina kształt paraboli. Drążenie otworu pilotowego polega na wciskaniu w grunt połączonych ze sobą żerdzi wiertniczych z jednoczesnym ich obracaniem. Na początku przewodu wiertniczego znajduje się głowica pilotowa z płetwą sterującą, a bezpośrednio za nią w specjalnej obudowie umieszczona jest sonda nadawcza, która podaje kąt nachylenia głowicy względem poziomu, głębokość głowicy w stosunku do powierzchni oraz kąt obrotu sondy, czyli dokładne położenie płytki sterującej względem osi wiercenia. Zadaniem żerdzi wiertniczych jest: przekazanie ruchu posuwistego i obrotowego między maszyną, a głowicą wiercącą oraz transport płuczki bentonitowej pod ciśnieniem ze zbiorników do dysz w głowicy wiercącej.
     
    Przy jednoczesnym wciskaniu w grunt i obracaniu głowicy pilotowej, trajektoria przewiertu jest prostoliniowa. Kiedy głowica pilotowa wraz z przewodem wiertniczym jest tylko wciskana w grunt, bez obracania, następuje skręt w kierunku zależnym od położenia głowicy pilotowej. Średnica głowicy pilotowej zależy od rodzaju gruntu. Przy miększych gruntach stosuje się większe średnice.
     
    W trakcie wiercenia poprzez głowicę pilotową podawana jest płuczka bentonitowa , której zadaniem jest wyprowadzanie zwiercin, chłodzenie i oczyszczanie głowicy, zmniejszanie tarcie poprzez smarowanie przewodu wiertniczego oraz stabilizacja ścian otworu.
     
     
    Po osiągnięciu przez głowicę punktu wyjścia na miejsce głowicy pilotowej montuje się odpowiednio dobrany rozwiertak. W zależności od wymaganej średnicy otworu, rozwiercenie może być jedno lub wielokrotne. W etapie rozwiercania również podaje się płuczkę bentonitową.
    Przy ostatnim przejściu do rozwiertaka doczepia się tzw. krętlik, a tuż za nim zgrzany rurociąg bądź wiązkę kabli o długości równej długości przewiertu. Podczas jednostajnego obrotowego ruchu powrotnego następuje wciągnięcie rurociągu w poszerzony otwór pilotażowy. Krętlik ma zadanie zapobiec obracaniu się wciąganego rurociągu.
     
    W celu zmniejszenia sił tarcia wciąganego rurociągu o ścianki rozwierconego otworu, oprócz podawania płuczki bentonitowej w przypadku rurociągów stosuje się ich podwieszenie, umieszczenie na prowadnicach rolkowych oraz balastowanie poprzez napełnianie go w czasie wciągania wodą lub inną cieczą.

    Zalety technologii bezwykopowej

    Minimalna ingerencja w otoczenie

    Brak wykopów, mniejsze utrudnienia w ruchu

    Niższe
    koszty

    Brak konieczności odbudowy nawierzchni

    Ekologiczne rozwiązanie

    Ochrona terenów zielonych i ekosystemów wodnych

    Szybkość
    realizacji

    Krótszy czas wykonania w porównaniu do tradycyjnych metod

    Skontaktuj się z nami

    ul. Zielona 2

    84-242 Kębłowo

    biuro@przewiercamy.pl

    Napisz do nas

    +48 730 77 60 60

    Zadzwoń do nas

    +48 660 39 23 12

    Zadzwoń do nas

    Napisz do nas

    Oferujemy kompleksowe rozwiązania, wykorzystując nowoczesne technologie i sprawdzone metody.

    Scroll to Top